Porady dotyczące organizacji przeprowadzek

Poniższe sugestie odnośnie organizacji czekającej Cię przeprowadzki sprawią, że wyzwanie jakim niewątpliwie jest zmiana miejsca zamieszkania stanie się bezstresowym i przyjemnym nowym doświadczeniem. Mamy nadzieję, że Nasz mały przewodnik będzie pomocny podczas przygotowań do przeprowadzki. W przypadku wszelkich pytań lub wątpliwości pozostajemy do dyspozycji.

Sprzęt elektroniczny

W miarę możliwości staraj się przewozić sprzęt elektroniczny w ich oryginalnych opakowaniach. Jeżeli nie masz oryginalnych kartonów owiń przedmioty folią bąbelkową i spakuj tak by mieć pewność, że nie będą się przemieszczać w ich wnętrzu. Pamiętaj przy tym, że lepiej przewieźć taki sprzęt luzem niż pakować go na siłę do niedopasowanego opakowania.

Sprawdź jak demontowane jest Twoje łóżko

Większość tapczanów, sof, kanap, łóżek dziecięcych czy sypialnianych posiada elementy, które wymagają rozkręcenia aby móc je wynieść i przewieźć. Upewnij się czy dysponujesz odpowiednimi narzędziami do ich rozkręcenia lub poproś osobę, która może Ci w tym pomóc. Łóżka powinny być przygotowane do przeprowadzki przed jej rozpoczęciem.

Ubrania wiszące wyjmij z szaf

Warto zastanowić się nad zakupem kartonowych szaf, do których można „przewiesić” ubrania. W ten sposób zaoszczędzi się czas potrzebny na ich składanie oraz uniknie ponownego prasowania po dotarciu do nowego mieszkania. Wszystkie meble jak komody, biurka muszą zostać opróżnione. Preferowane jest pakowanie nawet małych przedmiotów w kartony zamiast w worki. Jest to bezpieczniejsze dla przewożonych przedmiotów.

Odpowiednio zabezpiecz przedmioty kruche i wartościowe

Lustra i obrazy zawsze muszą być przewożone w pozycji pionowej, w przeciwnym razie mogą ulec złamaniu czy pęknięciu. Lustra należy owinąć folią bąbelkową, natomiast obrazy w papier. W przeciwnym razie na obrazach może skroplić się woda. Mniejsze obrazy, lustra można umieścić w kartonie ale na jego środku, a po obu stronach inne przedmioty, które będą zabezpieczać zawartość. Pamiętaj aby te przedmioty były wyższe od lustra czy obrazu. Pozwoli to zapobiec uszkodzeniom w wypadku zgniecenia kartonu. Umieść informację na kartonie: Uwaga Szkło lub Uwaga Kruche.

Pakuj się z wyprzedzeniem

Rozpocznij pakowanie już dwa tygodnie przed planowaną przeprowadzką. Rzeczy takie jak lodówka, pralka czy zmywarka powinny być wyłączone conajmniej 24 godziny przed ich transportem. Wszystkie te urządzenia muszą być puste i suche w dniu przeprowadzki.

Nie pozostawiaj kartonów częściowo pustych

Pamiętaj żeby zawsze wypełnić przestrzeń w kartonie. W tym celu można użyć gazet, szmat czy folii bąbelkowej. Pomoże to zapobiec ewentualnemu zgnieceniu zawartości podczas transportu oraz uszkodzeniu umieszczonych przedmiotów w kartonach, które źle zabezpieczone mogą przesuwać się podczas jazdy samochodem.

Nie przeładowuj kartonów

Pamiętaj, że zapakowane przez Ciebie kartony mają być łatwe do przeniesienia. Jeżeli będą zbyt ciężkie jedna osoba ich nie uniesienie, a ich kilkukrotne podnoszenie może doprowadzić do rozerwania opakowania. Najlepiej na dnie kartonu umieścić ciężki przedmiot, a jego resztę wypełnić lekkimi rzeczami.

Oznakuj kartony

Umieszczenie na wszystkich pudłach i kartonach numerów pozwoli na łatwe identyfikowanie ich zawartości. Np. te z numerem 1 to sypialnia a z nr 2 kuchnia. Można też bardziej uszczegółowić co znajduje się w kartonie dodając literkę np. 1A, 1B, 1C i sporządzić osobną listę znajdujących się w kartonie rzeczy z sypialni. Przy takim rozwiązaniu wiemy nie tylko z jakiego pomieszczenia jest karton ale co dokładnie zostało w nim umieszczone. Po dotarciu do nowego miejsca unikniemy otwierania wszystkich kartonów w poszukiwaniu najpotrzebniejszych rzeczy.

Substancje płynne i chemikalia

Nie przewoź substancji płynnych. Zwróć uwagę czy w urządzeniach ogrodowych jak kosiarka został opróżniony bak z benzyny. Nie dozwolone jest również przewożenie farb i innych cieczy, których rozlanie może spowodować poważne zniszczenia transportowanego ładunku.

Zabezpiecz meble

Podczas szykowania mebli do transportu należy zadbać o to by były one jak najlżejsze. Wyciągamy z nich wszystkie przedmioty, pułki oraz szuflady a w szczególności te szklane, najbardziej narażone na uszkodzenia. Części ruchome takie jak drzwi szafek należy zakluczyć lub zabezpieczyć w taki sposób by nie otwierały się podczas przenoszenia. Elementy zdobione oraz te szczególnie wrażliwe należy dodatkowo zabezpieczyć w taki sposób, by zminimalizować ryzyko uszkodzenia podczas transportu. W trakcie przewozu mebli najczęściej może dojść do uszkodzenia lub obtarcia narożników. Pamiętaj żeby dodatkowo obkleić je taśmą, kartonem, lub folią bąbelkową. Jeżeli przeprowadzasz się zimą albo w dniu przeprowadzki pada deszcz warto zastanowić się nad podklejeniem spodu szaf folią. Meble są ciężkie i podczas przenoszenia stawiane są na ziemi, która jest brudna a zimą czy jesienią mokra.

Porządki

Przeprowadzka to doskonała okazja do zrobienia ogólnych porządków i pozbycia się niektórych rzeczy. W szczególności tyczy się to uszkodzonych mebli oraz zepsutego sprzętu RTV i AGD. Jeżeli w twojej szafie znajdują się ubrania które, nie były używane przez kilka lat możesz rozważyć przekazanie ich na rzecz osób potrzebujących.

Czynności administracyjne

Zmieniając miejsce zamieszkanie powinieneś powiadomić o tym fakcie szereg instytucji. W przypadku prenumeraty wszelkich gazet wystarczy podać nowy adres. Odnośnie mediów w domu złóż pismo o ich wypowiedzenie zgodnie z wymogiem określonym w umowie. Odpowiednie pismo należy skierować do takich instytucji jak: gazownia, elektrownia, wodociągi, operator telefonii stacjonarnej, telewizja kablowa, firma wywożąca śmieci, firma wystawiająca Twoją polisę np. na życie. Jeżeli wyprowadzasz się z mieszkania zgłoś się do Spółdzielni mieszkaniowej lub Wspólnoty aby rozliczyć ewentualne nadpłaty i niedopłaty w czynszu i mediach. Zmień adres korespondencyjny w Banku, ZUSie, Urzędzie Skarbowym, Funduszu emerytalnym. Dodatkowo można zgłosić na poczcie okresowe przekierowanie poczty na nowy adres np. przez trzy kolejne miesiące. Znajdź chwilę żeby odwiedzić lekarza i uzyskać kopię wyników wszelkich badań.

Zwierzęta

Jeśli masz zwierzęta powinieneś przemyśleć ich pozostanie w domu w dniu przeprowadzki. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest znalezienie im opieki na ten czas i umieszczenie w spokojnym miejscu, np. w hotelu dla zwierząt lub u przyjaciół. Ruch towarzyszący przeprowadzce wzbudza u zwierząt niepotrzebny niepokój i nerwowość.

Przygotuj wstępną listę rzeczy, które chcesz zabrać ze sobą do nowego miejsca

Nie będzie ona jeszcze kompletna, ponieważ w trakcie pakowania możesz dojść do wniosku, że pewne rzeczy już nie są Ci potrzebne. Lista da nam jednak wyobrażenie jak duża jest planowana przez Ciebie przeprowadzka, podstawimy odpowiedni gabarytowo pojazd tak, żeby nie zabrakło miejsca na wszystkie Twoje rzeczy. Pozwoli ona również odpowiednio skalkulować cenę usługi transportowej.

Planuj przeprowadzkę z odpowiednim wyprzedzeniem

Zadbaj o wszystko z wyprzedzeniem. Jeżeli znasz już datę przeprowadzki skontaktuj się z naszą firmą, aby uzyskać informację czy dysponujemy wolnym terminem. Zamów odpowiednią ilość kartonów i zaopatrz się w elementy zabezpieczające takie jak folie bąbelkowe, wypełniacze oraz taśmy do zaklejania opakowań. Za wypełniacze mogą posłużyć również stare gazety, wszelkiego rodzaju tkaniny typu koce czy ręczniki. Zadbaj zatem o to by w dniu pakowania mieć ich odpowiednią ilość.

Upewnij się czy nasze samochody mogą stanąć pod Twoim domem.

Jeżeli znajdują się tam ograniczenia tonażowe dla samochodu poinformuj nas o tym żebyśmy mogli przyjechać odpowiednim pojazdem. Jeżeli mieszkasz na osiedlu zamkniętym upewnij się czy nie będzie wymagana dodatkowa zgoda lub zgłoszenie faktu przeprowadzki ochronie. Jeżeli nie ma możliwości zaparkowania samochodu w bezpośredniej odległości od miejsca przeprowadzki prosimy o zgłoszenie takiej sytuacji. Potrzebna będzie większa liczba ludzi a co za tym idzie wydłuży się czas i zmieni się cena usługi transportowej. Jeśli mieszkasz w bloku gdzie znajduje się winda towarowa poproś dozorcę lub osobę z administracji osiedla o kluczyk umożliwiający skorzystanie z niej. Warto też uprzedzić sąsiadów o planowanej przeprowadzce, załadunek i rozładunek windy trochę trwa. Jeżeli jest jedna winda w bloku może to znacznie utrudnić funkcjonowanie sąsiadom.

Odkręć lampy i klosze z wyprzedzeniem

Po demontażu lamp, zarówno tych wiszących jak i stołowych czy nocnych zdejmij z nich klosz lub osłonkę oraz wykręć żarówkę. Unikniesz uszkodzeń.

Orientacja przedmiotów

Jeżeli przewozisz w kartonach rzeczy dla których ważna jest orientacja, typu sprzęt elektroniczny, kwiaty itd. zadbaj o to, by na kartonie znalazło się oznaczenie wskazujące na to gdzie jest góra a gdzie dół.

Transport Ciężarowy i Przeprowadzki Maciej Undrych

Kontakt

Transport Ciężarowy i Przeprowadzki Maciej Undrych

os. Bol. Chrobrego 2/40
60-681 Poznań

(+48) 609 224 686
biuro@przeprowadzki-undrych.pl

Copyright © 2020 Przeprowadzki Poznań i Transport Ciężarowy Maciej Undrych Wykonanie: Studio Kreatywne Morihei Seven
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności